Νίκη στο Αλκαζάρ επί του Ηρακλή με 0-1

14Νοέ

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα  της SL2 πέτυχε ο Απόλλων Πόντου νικώντας μέσα στην Λάρισα τον τοπικό Ηρακλή με 0-1.

Η ομάδα μας είχε την κυριαρχία του αγώνα από το πρώτο λεπτό κλείνοντας  όλους τους χώρους στους γηπεδούχους που προσπάθησαν να φτάσουν σε 1-2 περιπτώσεις στην εστία του Πίτκα.

Στο 18’ λεπτό ο Απόλλων άνοιξα το σκορ με σουτ του Στάθη Μπελεβώνη μέσα από την περιοχή. Προηγήθηκε κλέψιμο της μπάλας από τον Elle και ο οποίος γύρισε όμορφα την μπάλα στο ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων Πόντου μπήκε και πάλι δυναμικά θέλοντας να «κλειδώσει» το παιχνίδι.

Απέκτησε μάλιστα και  αριθμητική υπεροχή στο 55′ λεπτό καθώς ο Τσιμίκας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας πιο εύκολο το έργο των ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα.

Το σκορ δεν άλλαξε έως το τέλος και η ομάδα μας πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο που θα βοηθήσει θετικά ενόψει της συνέχειας του δύσκολου πρωταθλήματος.

Κίτρινες  κάρτες:  Τσιμίκας 39’-56’ 2η  κίτρινη -κόκκινη, Αμαραντίδης 44’, Καλαιτζίδης 62’, Λεσάι 90’, Σαμπανίδης 94’

Διατησία:  Μέγας (Πιερίας)   – Αναστασιάδης ( Σερρών)  – Μανασης  (Τρικάλων)