Ισοπαλία με τον Αλμωπό

16Φεβ

Πολύ κοντά στη νίκη έφτασε ο Απόλλων στην αναμέτρηση με τον Αλμωπό Αριδαίας, δέχθηκε όμως το γκολ της ισοφάρισης λίγο πριν τη λήξη και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα μας παρουσιάστηκε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, υπερτερούσε κατά πολύ στην κυκλοφορία της μπάλας και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. Ως φυσική συνέπεια ήλθε το γκολ, έστω και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ενομό έκανε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Αμαραντίδης έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα. Μάλιστα ένα λεπτό πριν ο σκόρερ μας είχε κι άλλη φάση εκτέλεσης όταν σε κοντινή κεφαλιά αμυντικός απέκρουσε ακριβώς στην γραμμή τέρματος με τον τερματοφύλακα Παϊτέρη εξουδετερωμένο.

Στην επανάληψη το ματς ήταν μοιρασμένο στο μεγαλύτερο μέρος του, αν και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθούν. Η ομάδα μας έκανε τελικά το λάθος που της κόστισε δύο βαθμούς στο 87ο λεπτό, όταν ο Πάτι υπέπεσε σε πέναλτι στον Γιουκούδη. Ο Ρόβας εκτέλεσε ο Πίτκας απέκρουσε αλλά ο Ρόβας με δεύτερη προσπαθεια έκανε το 1-1, χωρίς το σκορ να αλλάξει στην συνέχεια.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Πάτι, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Ρούνει, Ενομό, Παπαϊωάννου, Λουφάκης (46′ Φράγκος, 84′ Ιντζίδης), Καλογέρης, Αμαραντίδης, Εσούμα.

ΑΛΜΩΠΟΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Παϊτέρης, Γιαλαμούδης (67′ Πρίκας), Ζαχαρός (65′ Ρίβας), Κέρθι (46′ Γιουκούδης), Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου (85′ Μπακούτσης ), Πέττας, Ρόβας, Σέχου, Κολλαράς, Αδαμίδης (46′ Παρασκευάς).