ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1

25Απρ

Ποδοσφαιρικό «κακούργημα» συντελέστηκε στην  Δράμα, αφού επινοήθηκαν οι συνθήκες ώστε  να επικρατήσει ένα  ποδόσφαιρο που παίζονταν πριν  πενήντα χρόνια. Για την ακρίβεια ο Απόλλων, αν και έφτασε σε αγωνιστικά επίπεδα  που δεν υπάρχουν στην χώρα μας, τελικά ηττήθηκε με 3-1 από την γηπεδούχο Δόξα η οποία είχε βρει  τους… μηχανισμούς να αντιτάξει το αντιαθλητικό παιγνίδι, με τρόπο ανώδυνο για αυτήν. Στον αντίποδα ο Απόλλων  ούτε μπορούσε, ούτε ήθελε  να επιδοθεί σε ένα τέτοιο ποδόσφαιρο, που έχει σβήσει διά παντός στις προηγμένες χώρες.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Δράμας παρακολουθούσε την ομάδα μας να «κεντάει» στο χορτάρι και οι γηπεδούχοι απλώς επιδίδονταν σε αντιαθλητικά μαρκαρίσματα… όποτε προλάβαιναν. Οι ομαδικές ενέργειες του Απόλλωνα και οι ατομικές εμπνεύσεις στις συνεργασίες δημιουργούσαν μια εικόνα απόλυτης αγωνιστικής κυριαρχίας και ποδοσφαιρικής πληρότητας. Μέσα από ανεπανάληπτες συνεργασίες, απέναντι σε έναν ανήμπορο να αντιδράσει αντίπαλο,  ο Απόλλων δημιουργούσε συνεχώς φάσεις εκτέλεσης.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Κυβελίδης βρέθηκε μόνος αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής και με σουτ έστειλε τη μπάλα μερικά  εκατοστά έξω από το απέναντι δοκάρι. Στο 4΄η κοντινή  συρτή σέντρα του Κυβελίδη από αριστερά κόπηκε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ,  πριν φτάσει στον αμαρκάριστο Χασομέρη που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Κι ενώ ο Απόλλων έμπαινε στην περιοχή της Δόξας συνεχώς, από ένα κόρνερ στο 10΄ ο Γκότοβος σκόραρε για την ομάδα της Δράμας με δυνατή κεφαλιά.

Με συνεχείς συνεργασίες   η ομάδα μας συνέχισε να καθηλώνει τους σαστισμένους – παρά το υπέρ τους σκορ- γηπεδούχους. Στο 12΄το φάουλ του Μπρίτο, εκτελεσμένο τρία μέτρα έξω από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 14΄από σέντρα του Γεωργιάδη ο Κυβελίδης στόπαρε έξοχα έξω από τη μικρή περιοχή, μα έστειλε τη μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα. Στο 19΄σε νέο γύρισμα του Γεωργιάδη ο Χασομέρης εξαπέλυσε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, που έφυγε δίπλα από τη συμβολή των δοκών. Ξανά ο Γεωργιάδης, στο επόμενο λεπτό, ήταν εκείνος  που σέντραρε και η υπό πίεση κεφαλιά του Κυβελίδη πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Τελικά έγινε το 1-1 στο 28ο λεπτό με δυνατό σουτ του Χασομέρη, το οποίο επιχείρησε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.

Ο Απόλλων δεν σταματούσε. Στο 33΄ο Μπρίτο πέρασε αριστερά και στην πλάτη της άμυνας για τον Αμαραντίδη, αυτός σέντραρε και το κοντινό σουτ του Χασομέρη στην  απέναντι πλευρά αποκρούστηκε κόρνερ. Στο 35΄ο Μπρίτο έβγαλε τον Κυβελίδη σε πλάγιο κοντινό τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Μένκα.

Χαρακτηριστικό ότι στα 35 λεπτά αγώνα η Δόξα πέρασε τη μεσαία γραμμή μόλις επτά φορές και παρότι ο Απόλλων συνέχιζε να είναι μόνιμα στην  επίθεση, στο 45΄χρειάστηκε  η εκπληκτική απόκρουση του Λόπεθ, έπειτα από ατομική ενέργεια του Γουνδουλάκη.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Δόξας επιστράτευσαν ακόμα περισσότερο μεθόδους… άλλων αθλημάτων κι αφού δεν είχαν επιπτώσεις τις κλιμάκωναν. Εντούτοις στο 60΄ο Μπρίτο σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ελάχιστα ψηλότερα  απ’ ότι ήθελε και στο 68΄ο Ηλιάδης επιχείρησε σουτ με καμπύλη τροχιά από το ύψος της περιοχής, το οποίο πέρασε ελάχιστα έξω. Ενδιάμεσα ο Λόπεθ κράτησε το 1-1 με καταπληκτική επέμβαση σε εκτέλεση  φάουλ του Κουσκουνά. Και στο 79΄έγινε το 2-1  με τον Γουνδουλάκη σκόρερ. Στις καθυστερήσεις κι ενώ ο Απόλλων επεδίωκε την ισοφάριση,  ο  Κουσκουνάς πέτυχε το τρίτο γκολ.

ΔΟΞΑ  (Κώστας Βασιλακάκης): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Ριζογιάννης, Γουνδουλάκης (83′ Στεφάνοβιτς), Μπαϊκαρά, Γεωργιάδης (69′ Μαρκόπουλος), Ματσούκας (63′ Βιτλής), Κουσκουνάς.

AΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καπίας (70′ Καλαϊτζίδης), Γεωργιάδης, Συμελίδης, Βεργώνης, Καλογέρης, Χασομέρης, Μπρίτο, Κυβελίδης (67′ Ηλιάδης).