ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΠ. ΛΑΡΙΣΑΣ 1-0

16Δεκ

Την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα κατέκτησε η ομάδα μας με το 1-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας, ομάδας που έως σήμερα δεν είχε γνωρίσει την ήττα στις προηγούμενες οκτώ Αγωνιστικές.

Μόνο εύκολο δεν ήταν το έργο των ποδοσφαιριστών στον λασπώδη αγωνιστικό χώρο, ωστόσο αυτοί του Απόλλωνα Πόντου έδωσαν ό,τι μπορούσαν για να φθάσουν στο επιτυχές αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν σημαντική φάση στο 11ο λεπτό, όταν ο Σουλιώτης πραγματοποίησε κεφαλιά, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε έξοχα και στην συνέχεια ο Θεολόγου πρόλαβε τη μπάλα λίγο πριν την γραμμή τέρματος. Η ομάδα μας είχε, όμως, τον έλεγχο του αγώνα και το πιστοποίησε με τον καταλληλότερο τρόπο στο 24ο λεπτό, σημείο όπου ο Ολαϊτάν αναζητώντας συμπαίκτη βρήκε χώρο κι επέλεξε να σουτάρει έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα ψηλά στην δεξιά γωνία του Μάτζαρη, πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό γκολ. Μετά το 1-0 οι “κοκκινόμαυροι” δεν απειλήθηκαν από την ομάδα της Λάρισας και το διατήρησαν εύκολα έως την λήξη του ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισό του δεύτερου 45λεπτου ο Απόλλων Πόντου κρατούσε περισσότερο τη μπάλα και πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, αλλά κόντρα στην ροή του αγώνα και με την βοήθεια του ισχυρού ανέμου ο Μαρκολίνο είχε δοκάρι με εκτέλεση κόρνερ στο 64ο λεπτό. Παρά την εδαφική τους υπεροχή, μετά το 70΄, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν άλλη ευκαιρία και ο Απόλλων Πόντου έφτασε στην δίκαιη νίκη.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Σπόλιαριτς (88΄ λ.τ. Δαλιανόπουλος), Δημητριάδης (60΄λ.τ. Τσουμάνης), Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Ολαϊτάν.

ΑΠ. ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Tροΐζι) : Μάτζαρης, Κουρτεσιώτης, Κοντοές, Σουλιώτης, Μαρκολίνο, Σκούπρα, Καρατάσιος, Τασιούλης (65΄ Λίταινας), Πολέτο, Γαρυφαλλόπουλος, Ράμος.