Αποκλεισμός στο Κύπελλο

20Δεκ

Με αρκετούς ποδοσφαιριστές που δεν έχουν ικανό χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα παρατάχθηκε ο Απόλλων στην αναμέτρηση της 3ης Αγωνιστικής της 4ης Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, απέναντι στην Α.Ε. Λάρισας, και οι φιλοξενούμενοι πήραν τόσο τη νίκη (0-4) όσο και την πρόκριση.

Η ομάδα της Λάρισας ήταν πιο επιθετική και στο 22ο λεπτό είχε δοκάρι με κοντινό σουτ που έκανε ο Λεοζίνιο και στο 31ο λεπτό άνοιξε το σκορ, από αυτογκόλ του Δαλιανόπουλου σε σέντρα του Χοτζάλι. Οι φιλοξενούμενοι παρότι συνέχισαν να είναι πιο επιθετικοί δεν δημιουργούσαν φάσεις εκτέλεσης με προϋποθέσεις, ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου εκμεταλλεύτηκαν τα αλλεπάλληλα αμυντικά λάθη εντός της περιοχής του Πολίτη και ο Λεοζίνιο σημείωσε το 0-2 για την Α.Ε.Λ.

Οι επιθετικές πρωτοβουλίες ανήκαν στην Λάρισα και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με συνέπεια μια καλή ευκαιρία στο 50΄, όταν η κεφαλιά του Καρανίκα εξοστρακίστηκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πολίτη, ο οποίος λίγο μετά σταμάτησε τον Γρομητσάρη, πριν βρεθεί σε θέση για γκολ. Νέο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους στο 57΄από προσπάθεια του Λεοζίνιο και απόκρουση του Πολίτη. Στο 62΄ο Κούνιτς κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος μα αστόχησε.

Το τρίτο γκολ της Α.Ε.Λ. επετεύχθη με κοντινό σουτ από τον Ζίζιτς στο 69΄ κι αμέσως μετά έγινε το 0-4 από το σουτ του Νούσιου. Στο 84ο και στο 85ο λεπτό ο Πολίτης εξουδετέρωσε με εκπληκτικό τρόπο τα σουτ του Πίτι και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς άλλο γκολ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Σπόλιαριτς, Δημητριάδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κύρκου, Δαμουλάκης, Καλαϊτζίδης.

ΛΑΡΙΣΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Τριποτσέρης, Μπάλλας (83΄Χαλάτσης), Κούνιτς, Πίτι, Ζίζιτς (74΄Μπάμης), Λεοζίνιο, Καρανίκας, Γρομητσάρης, Σαχίτι (27΄λ.τ. Νούσιος), Χοτζάλι.