Άδικη ήττα από ΠΑΟΚ Β’ (1-2)

20Νοέ

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας το απόγευμα στο Πολύκαστρο με 1-2 από τον ΠΑΟΚ Β’

Μια ήττα που επιβεβαιώνει τον κανόνα πως εάν δεν σκοράρεις στις ευκαιρίες που δημιουργείς , τότε η μπάλα σε τιμωρεί!

Αυτό ακριβώς συνέβει  στο άκρως φιλόξενο Πολύκαστρο , όπου ειδικά στο Α ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε την κυριαρχία και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ.

Στο 10’λεπτό  μετά από σέντρα του Αμαραντίδη ο Φράνκ έπιασε κεφαλιά και ο Ταλιχμανίδης απέκρουσε σωτήρια με την βοήθεια του δοκαριού σε κόρνερ!

Η πίεση του Απόλλωνα συνεχίστηκε και λίγα λεπτά  αργότερα και πάλι ο Ταλιχμανίδης (ήρωας του αγώνα ) είπε όχι στον Κωστίκα ο οποίος μόνος στην μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ!

Και σαν να μην έφτανε αυτό  στο 37′ ο Μπράντονιτς  δέχτηκε την μπάλα από απόκρουση των συμπαικτών του στο κέντρο και με μια κούρσα αρκετών μέτρων έφτασε στην εστία του Απόλλωνα και πλάσαρε με επιτυχία τον Πίτκα κάνοντας το 0-1.

Το γκολ αυτό έριξε την ψυχολογία των ποδοσφαιριστών μας που  βάση της εικόνας των πρώτων 45 λεπτών αντί να έχουν προβάδισμα , βρέθηκαν πίσω στο σκορ!

Ο ΠΑΟΚ στο 49′ είχε την ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο του τέρμα αλλά ο Τσοπούρογλου σημάδεψε το δοκάρι του Πίτκα.

Κάτι το οποίο πέτυχε 5 λεπτά  αργότερα με σκόρερ και πάλι τον  Μπράντονιτς, ο οποίος μέσα από την περιοχή και ύστερα από πάσα του Πανίδη με σουτ έγραψε το 0-2.

Παρά την αρνητική ψυχολογία και με 2 προβλήματα τραυματισμών ( Αμαραντίδης – Φράνκ )  η ομάδα μας πάλεψε έως το τέλος και κατάφερε στο 87΄ να μειώσει σε 1-2 με σουτ μέσα από την περιοχή του Αλέξανδρου Καλογέρη.

Κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή  κ. Μπούμπα δέχθηκαν οι Κωστίκα και Δαλιανόπουλος