Απόλλων Πόντου – Flamurtari Vlorë (φιλικός)

• ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ

• VS 18:00
  • Flamurtari Vlorë

Νικηφόρος ήταν ο φιλικός αγώνας της ομάδας μας απέναντι στην Αλβανική Flamurtari Vlorë (Φλαμουρτάρι), επικρατώντας 2-1 στο γήπεδό της, στην Καλαμαριά. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ήταν ο νεοαποκτηθείς Γιάννης Ντούνγκα.

Το πιο θετικό στοιχείο ήταν, όμως, η εξαιρετική εμφάνιση του Απόλλωνα, γεγονός που αποτυπώθηκε και στις αντιδράσεις των φιλάθλων μας. Παρά την απουσία πέντε σημαντικών ποδοσφαιριστών (Λόπεθ, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Μιλοσάβλιεφ) η ομάδα μας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο κι επέβαλε τον δικό της ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Εντούτοις, στο πρώτο διάστημα του αγώνα κάποια αβίαστα ατομικά λάθη επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να φτάσουν κοντά στο γκολ, στο 6ο και στο 10ο λεπτό με τον Άλβες. Η ομάδα μας μετά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά βρήκε τον πραγματικό της εαυτό και στο 35΄ διαμόρφωσε το 1-0 με πλασέ του Ντούνγκα, μετά την προσπάθεια του Ν ΄Λουντούλου και την συστημένη σέντρα του από τα αριστερά. Στο 42ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα με συνεχόμενες γρήγορες πάσες «εξαφάνισαν» τη μπάλα, μέχρι που ο Ντούνγκα βρέθηκε σε θέση βολής και διπλασίασε το σκορ.

Στο 60’ ένα ακόμα αβίαστο λάθος επέτρεψε στον Καμαρά να απειλήσει και τελικά η Φλαμουρτάρι κατάφερε να μειώσει με κεφαλιά του Μούστα στο 74ο λεπτό, ενώ είχε και δοκάρι. Γενικά στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ισορροπήσουν το ματς ως ένα βαθμό, αλλά ο Απόλλων ήταν η ομάδα που δημιουργούσε όμορφες φάσεις με έξοχες συνεργασίες.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλογεράκης, Αμαραντίδης (82’ Προκοπίου), Κυβελίδης, Καπίας (46’ Σαμαράς), Καλί (70’ Φάμπιο), Βεργώνης, Συμελίδης, Ν’ Λουντούλου, Λιόνης (46’ Γκουγκούδης), Καλαϊτζίδης (46’ Καλογέρης), Ντούνγκα (88’ Δαλιανόπουλος).

ΦΛΑΜΟΥΡΤΑΡΙ: Νούρκοβιτς, Πολοζάνι, Μπιτσάι, Μερσίνι, Σιλιανόφσκι, Σιντιμπέ, Γιούφο, Αλβες, Νεζιράι, Ουσέινι, Μπούσιτς. Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Σέκου Καμαρά, Γιακόβλιεβιτς, Χισένι, Λιτσάι, Μούστα, Χότζα.