Ισοπαλία 1-1 με τον Π.Ο.Τ. Ηρακλής

19Ιαν

Στον εξ αναβολής αγώνα της 11ης Αγωνιστικής η ομάδα μας υποδέχθηκε τον Α.Ο.Τ. Ηρακλής και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, με το γκολ που πέτυχε ο αρχηγός Δημήτρης Αμαραντίδης στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Απόλλων δεν πραγματοποίησε την εμφάνιση που θα ήθελαν οι ποδοσφαιριστές και ο προπονητής του, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν αισθητά κατώτερος του αντιπάλου. Πάντως απείλησε πρώτος με μεγάλη ευκαιρία του Εσαλό, ο οποίος κερδίζοντας τη μπάλα σούταρε ελάχιστα άουτ από πολύ καλή θέση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επίσης μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν κέρδισαν πέναλτι στο 14ο λεπτό σε ανατροπή του Πατράλη από τον Καλογέρη. Στην εκτέλεση ο Πίτκας αντέδρασε σωστά και απέκρουσε το σουτ του Βιτίνιο.

Ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα αντέδρασε ξανά πολύ σωστά στο 21ο λεπτό, όταν προ του Καρτσαμπά απέκρουσε τη μπάλα και διατήρησε το 0-0.

Η αναμέτρηση δεν είχε φάσεις εκτέλεσης στην συνέχεια, έως το 65ο λεπτό που ο Τομας με δυνατό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας μας. Σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, στο 87ο λεπτό, ο σκόρερ τους βρέθηκε ξανά απέναντι στον Πίτκα, αλλά αυτή τη φορά “σημάδεψε” το δοκάρι. Και στο 89ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λουφάκη στα αριστερά και πρώτη κεφαλιά του Καλογέρη, ο Αμαραντίδης ισοφάρισε με κοντινή κεφάλια.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Παπαϊωάννου (46΄ Δαλιανόπουλος), Αμαραντίδης, Πάτι, Καλογέρης, Ελέ (71΄Λουφάκης) , Καλαϊτζίδης, Σουντουρά, Εσαλό, Νασέρ (67΄ Τσιμίκας), Μπαργκάν (34΄ λ.τ. Φράγκος).

Α.Ο.Τ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σγουρής, Κωστούλας (72΄ Χρουσιέλ), Πήλιος, Πατράλης, Μ. Παπαστεριανός, Μασούρας (58΄ Μπαστακός), Τομάς, Βιτίνιο (58΄ Κάκκο), Καρτσαμπάς (81΄ Ναπολιτάνο).