ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 0-2

23Δεκ

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη (με σκορ 2-0) για την ομάδα μας στην εκτός έδρας αναμέτρηση της 10ης Αγωνιστικής, με τον Ηρακλή στο γήπεδο της Ευκαρπίας. Ο Απόλλων βρίσκεται πλέον στην 6η θέση της βαθμολογίας με συγκομιδή δεκατεσσάρων βαθμών, η οποία ξεπερνά τον αρχικό στόχο για τις πρώτες δέκα Αγωνιστικές.

Οι ποδοσφαιριστές μας κατάφεραν να πάρουν νωρίς τον έλεγχο του αγώνα κι όταν οι (τυπικά) γηπεδούχοι επιχειρούσαν να δημιουργήσουν φάσεις οι αντιδράσεις τους ήταν σωστές. Σταδιακά ο Απόλλων κατέκτησε την  εδαφική υπεροχή και την κατοχή μπάλας, με φυσιολογική συνέπεια να πάρει προβάδισμα  στο 41ο λεπτό. Ο Πορτουλίδης, μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση, πραγματοποίησε εκ νέου καίρια σέντρα και ο Αμαραντίδης που έρχονταν ορμητικά στην περιοχή με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 45ο λεπτό διαμορφώθηκε το 2-0, όταν η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σουντουρά εξοστρακίστηκε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Κυβελίδης, που πρόλαβε τους αντιπάλους αμυνόμενους,  σκόραρε με πλασέ από τα δύο μέτρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις για τη εστία του Θεοδωρόπουλου, αφού η αμυντική λειτουργία της ομάδας μας ήταν σχεδόν υποδειγματική.  Παράλληλα  η γενική της απόδοση ξεπερνούσε το (σχεδόν) αντιαθλητικό παίξιμο πάνω σε ορισμένους ποδοσφαιριστές μας, ειδικά στον Ολαϊτάν, ο οποίος ως… απάντηση είχε στο 90΄ένα καταπληκτικό απ’ ευθείας σουτ το οποίο κατέληξε στην συμβολή των δικών.

.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουελ Ρόκα): Γρηγοριάδης, Κουτρομάνος (67′ Ντούνης), Γιαννίτσης, Κούσας, Καζναφέρης, Στάμου, Πασάς, Κωστούλας, Κλέιτον (69′ Πτηνόπουλος), Παναγιωτούδης (57′ Χασομέρης), Ρόβας.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Σπόλιαριτς (46΄Τσουμάνης), Πουρτουλίδης (83΄Δαλιανόπουλος), Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης, Ολαϊτάν.