Α.Ο.Χ. ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ- ΑΠΟΛΛΩΝ 2-1

14Μαΐ

Αναμέτρηση στην οποία ο Απόλλων έδειχνε έως λίγο πριν το τέλος ότι θα είναι ο νικητής με το υπέρ του 0-1, κατέληξε σε νίκη του γηπεδούχου Α.Ο.Χ. Κισσαμικού στις καθυστερήσεις. Βέβαια για να συμβεί αυτό χρειάστηκε – για άλλη μια φορά- οι ποδοσφαιριστές μας και το προπονητικό team να μη μπορούν να κατανοήσουν τις διαιτητικές αποφάσεις. Υπήρχαν δεκάδες φάσεις που οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα δέχθηκαν βίαια μαρκαρίσματα και με τρόπο που κανείς δεν καταλάβαινε είχαν “καταφέρει” εκείνοι να υποπέσουν σε παράβαση. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αυτή η “ικανότητα” των παικτών μας, να δέχονται κλωτσιές και παράλληλα να κάνουν φάουλ, έφερνε τη μπάλα στην περιοχή του Καλογεράκη.

Στο πρώτο ημίχρονο Απόλλων είχε καταφέρει να επιβάλει το παιγνίδι του από την αρχή, να κυκλοφορεί τη μπάλα σε όλους τους χώρους και να δημιουργεί φάσεις για γκολ. Μόλις στο 2ο λεπτό η σέντρα του Γεωργιάδη από δεξιά βρήκε τον Βεργώνη να πραγματοποιεί καρφωτή κεφαλιά, η οποία πέρασε ελάχιστα έξω. Ακολούθησε ένα σουτ από τον Ξυδά, άστοχο, στο 8ο λεπτό και όσο περνούσε η ώρα ο Απόλλων γίνονταν πιο απειλητικός για την εστία των γηπεδούχων. Στο 13΄από έξοχη συνεργασία μέσα στην περιοχή έγινε το σουτ του Συμελίδη και ο Παπαδόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά και στο 14΄ο τερματοφύλακας του Κισσαμικού αποσόβησε με υπερένταση το γκολ σε έξυπνη σέντρα-σουτ του Λιόνη. Ακολούθησε μια παρένθεση στην φυσιογνωμία του αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί για ένα επτάλεπτο και κατέγραψαν δύο σουτ των Ξυδά (15΄) και Τόλι (20΄), που τα εξουδετέρωσε έξοχα ο Καλογεράκης. Ο Απόλλων γίνονταν σταδιακά ακόμη πιο πιεστικός με συνέπεια στο 25ο λεπτό να βρεθεί ο Βλαχομήτρος μέσα στην περιοχή και να κάνει το σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε ξανά. Στο 27΄η άψογη συνεργασία από αριστερά έφερε τον Λιόνη να δίνει στον αμαρκάριστο Συμελίδη κι αυτός από το ύψος του πέναλτι σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα.

Το γκολ της ομάδας ήρθε στο 32ο λεπτό με ιδανική κεφαλιά του Βεργώνη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο. Όμως στο 34΄έγινε αλλαγή ο Καπίας λόγω τραυματισμού και αναγκαστικά πέρασε στο κέντρο της άμυνας ο Τσεμπερίδης. Λίγο μετά, στο 38΄, ο Γεωργιάδης σέντραρε κι ο Χασομέρης με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από την συμβολή, στην τελευταία μεγάλη ευκαιρία ενός ημιχρόνου στο οποίο ο Απόλλων θα μπορούσε να έχει σημειώσει και δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι θέλησαν να ελέγξουν τον αγώνα, χωρίς όμως να έχουν την αμιγώς αγωνιστική δυνατότητα. Εντούτοις κερδίζοντας πολλά φάουλ, που ούτε οι ίδιοι δεν περίμεναν ότι έχουν καταλογιστεί υπέρ τους, επιχειρούσαν να κάνουν φάσεις για την ισοφάριση και στο 56΄ο Απόλλων στάθηκε τυχερός όταν το δυνατό σουτ του Ξυδά εξοστρακίστηκε στο κάθετο δοκάρι.

Σαν να μην έφταναν τα πολλά σφυρίγματα κατά του Απόλλωνα, που σε όλο το ματς έκανε τρεις αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών και στο τέλος ο Συμελίδης αγωνίζονταν τραυματίας, υποδείχθηκαν πέντε λεπτά καθυστερήσεων και παίχθηκαν έξι. Η ισοφάριση του Κισσαμικού επιτευχθεί από τον Τόλι στο 90+3 και στο 90+5 ο Βρεττός πέτυχε το 2-1 για την ομάδα του, που στη φάση αυτή είχε κερδίσει – και πάλι- ανέλπιστο φάουλ…

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου (87΄ Αποστολίδης), Σελινιωτάκης (74΄ Χαλκιαδάκης), Γκίνη (80΄ Βρεττός), Λεμονής, Σάλιακας, Ξύδας, Λέο.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης):Καλογεράκης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Καπίας (34΄ λ.τ Τσεμπερίδης), Λιόνης, Συμελίδης, Καλαϊτζίδης (70΄λ.τ Δόρης), Βεργώνης, Χασομέρης (82΄λ.τ. Κυβελίδης), Μπρίτο, Βλαχομήτρος.