Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ – Κ19 ΑΠΟΛΛΩΝ 1-2

15Νοέ

Την πρόκριση με σκορ 1-2 πέτυχε η ομάδα Κ19 του συλλόγου μας, στο θεσμό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Μακεδονίας, αγωνιζόμενη εκτός έδρας με τον Α.Ο. Καρδίας. Ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας για τον Απόλλωνα, απέναντι στους γηπεδούχους οι οποίοι αγωνίζονται στην Α1 της ΕΠΣΜ.

Οι νεαροί του Απόλλωνα ξεκίνησαν πιο επιθετικά την αναμέτρηση δημιουργώντας φάσεις εκτέλεσης με καλές προϋποθέσεις, ωστόσο δεν τις αξιοποίησαν πετυχαίνοντας κάποιο γκολ. Μετά τα πρώτα 20 λεπτά, όμως, υπέπεσαν σε ορισμένα κραυγαλέα αμυντικά λάθη και  ο τερματοφύλακας Κουσίδης με την αστοχία των γηπεδούχων ήταν οι παράγοντες που έστειλαν τις δύο ομάδες χωρίς γκολ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Πολύ καλύτερος ο Απόλλων στην επανάληψη, πιο αξιόπιστος αμυντικά, είχε μεγάλες φάσεις για να σκοράρει αρχικά με διπλό δοκάρι του Κοιλανίτη σε ανυπεράσπιστη εστία (η μπάλα χτύπησε πρώτα στο ένα κάθετο και μετά στο άλλο) και στην συνέχεια με πλασέ του Φράγκου στο οριζόντιο δοκάρι σε φάση τετ α τετ. Ένα αυστηρό (τουλάχιστον) πέναλτι, σε χέρι από σουτ εξ επαφής, επέτρεψε στον ΑΟ Καρδίας να προηγηθεί από την εύστοχη εκτέλεση του Πιστόπουλου στο 57ο λεπτό.

Ωστόσο ο Απόλλων ήταν πολύ ανώτερος, είχε εντυπωσιακές συνεργασίες και χωρίς να κινδυνέψει αμυντικά ανέτρεψε το σκορ. Στο 67΄ο ο Τουρσίδης, που είχε περάσει στο ματς δευτερόλεπτα πριν, ισοφάρισε από κοντά μετά την ασίστ του Κύρτζου  και από εκτέλεση πέναλτι του Δραγάνη , στο 70ο λεπτό, έγινε η πλήρης ανατροπή του σκορ. Μάλιστα ο Απόλλων ήταν η ομάδα που θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ στην συνέχεια.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χρήστος Νάιντος) : Κουσίδης, Ανδρεάδης, Κοιλανίτης, Τζιοβανάκης, Μπίλης, Τουλής, Μπακαλούδης, Χριστοδούλου (67΄ Τουρσίδης), Φράγκος (87΄Παππάς), Κύρτσος (87΄Σαρακατσάνος), Δραγάνης (84΄Γρηγοριάδης).