Α.Ο. ΚΑΡΔΙΑΣ- ΑΠΟΛΛΩΝ 1-5

16Σεπ

Εύκολη αποδείχθηκε η πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος για την ομάδα μας, στο γήπεδο Νέων Επιβατών, όπου επιβλήθηκε με σκορ 1-5 του Α.Ο. Καρδίας. Με μόλις ελάχιστες προπονήσεις οι ποδοσφαιριστές μας ανταποκρίθηκαν σε μεγάλο βαθμό στις απαιτήσεις του αγώνα και ιδιαίτερα στον πολύ σκληρό, έως και αντιαθλητικό, τρόπο που αγωνίζονταν οι αντίπαλοι.

Ο Απόλλων ήταν ανώτερος από την αρχή της αναμέτρησης και άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, όταν ο Αμαραντίδης έκανε σέντρα και ο Πουρτουλίδης με πλασέ διαμόρφωσε το 0-1. Η ομάδα μας δεν διπλασίασε το σκορ στο 30’ σε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Κυβελίδη να περνάει ελάχιστα άουτ, όπως και με κοντινή κεφαλιά του Σαμαρά, στο 36΄, την οποία ο τερματοφύλακας του Α.Ο. Καρδίας εξουδετέρωσε. Στις καθυστερήσεις ο Σαλούκας με ψηλοκρεμαστό σουτ ισοφάρισε, εκμεταλλευόμενος ολέθριο αμυντικό λάθος του Απόλλωνα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι ποδοσφαιριστές μας αποκατέστησαν άμεσα τις… ισορροπίες. Στο 48’ έπειτα από σέντρα του Πουρτουλίδη από τα δεξιά με κεφαλιά του Κυβελίδη έγινε το 1-2 και δύο λεπτά αργότερα το δεύτερο προσωπικό γκολ του Πουρτουλίδη με διαγώνιο σουτ ανέβασε σε 1-3 τον δείκτη του σκορ.

Στο 55’ χρειάστηκε ο πολύ καλός σε όλη την διάρκεια του αγώνα Θεοδωρόπουλος να αποτρέψει την μείωση του σκορ και στο 66΄ ο Κυβελίδης διαμόρφωσε το 1-4 με πλασέ από τα τρία μέτρα σε ανυπεράσπιστη εστία. Η ανοχή στο σκληρό και επικίνδυνο παιγνίδι των γηπεδούχων κορυφώθηκε στο 74’ , όταν ο Μελίδης έκανε “δολοφονικό” μαρκάρισμα, από πίσω, στον Καλογέρη, ο οποίος αγανακτισμένος τον απώθησε και (σωστά) αποβλήθηκε αποχωρώντας υποβασταζόμενος, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων αντίκρισε μόνο μια κίτρινη κάρτα.

Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 79ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Τσουμάνη κι ενώ το… κατς των γηπεδούχων συνεχίζονταν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ (Παπαδόπουλος): Αθανασίου, Ταχματζίδης, Αναγνώστης, Βασιλόπουλος, Φουτσιτζής (69΄ Μελίδης), Τουρσίδης, Εμμανουηλίδης, Νιζάμης, Σαλούκας (80΄ Ποντίκας), Μπάτζιος, Θεολόγου (55΄ Μπεγλής)

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Καλαϊτζίδης, Σαμαράς, Αμαραντίδης, Σουντουρά, Θεολόγου, Γεωργιάδης (52΄ λ.τ. Τσουμάνης), Καλογέρης, Κυβελίδης, Δημητριάδης (68΄λ.τ Δαλιανόπουλος), Πορτουλίδης (58΄λ.τ. Δαμουλάκης).