ΑΠΟΛΛΩΝ- ΤΡΙΚΑΛΑ 1-1

24Μαρ

Αν και προηγήθηκε στο σκορ τελικά η ομάδα μας δεν πήρε αυτό που δικαιούνταν βάσει της εμφάνισής της και της φυσιογνωμίας του αγώνα όπως οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα την διαμόρφωσαν. Από μια στατική φάση έγινε το 1-1 και παρά τις προσπάθειες των “κοκκινόμαυρων” το σκορ δεν άλλαξε.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε την αναμέτρηση όσο ορμητικά θα ήθελε και η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου, σε συνδυασμό με την μαζική άμυνα του αντιπάλου, δεν συντελούσαν να βρει ρυθμό. Ωστόσο στο 13ο λεπτό ο Μπρίτο έκανε το σουτ και ο Αποστολίδης το εξουδετέρωσε και από ολέθριο αμυντικό λάθος στο 19ο λεπτό προήλθε φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων στα όρια της μεγάλης περιοχής, που εξοστρακίστηκε στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού (και άουτ) από την εκτέλεση του Γκόλια. Ο Απόλλων είχε την συντριπτική υπεροχή και στο 23΄ το σουτ του Μπρίτο πέρασε άουτ, ενώ και στο 37΄ το δικό του σουτ εξουδετερώθηκε από τον Αποστολίδη.

Φανερά με περισσότερη ενέργεια στην επανάληψη η ομάδα μας και στο 49ο λεπτό ο Μπρίτο μπήκε στη περιοχή αποφεύγοντας έναν αντίπαλο, από τα αριστερά, βρήκε τον Χασομέρη κι αυτός με πλασέ στην κίνηση πέτυχε το γκολ. Στο 54΄ο Λόπεθ απέκρουσε έξοχα σουτ του Μιλοσάβλιεφ, αλλά στο 55ο λεπτό ο Συμελίδης στερήθηκε ένα γκολ που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το γκολ της χρονιάς. Συγκεκριμένα δέχθηκε μπαλιά από τον Γεωργιάδη κι επιχείρησε το δύσκολο σουτ με τη μπάλα στο αέρα, ερχόμενη από την πλάτη του, για να εξοστρακιστεί στο οριζόντιο δοκάρι. Μετά το 1-0 ο Απόλλων έδειχνε ικανός για το δεύτερο γκολ και κόντρα στην ροή του αγώνα, στο 60΄, ο Χιντζίδης με φάουλ από τα 35 μέτρα ισοφάρισε, ύστερα από λάθος αντίδραση του Λόπεθ.

Στο 63΄ ο Ηλιάδης φάνηκε να ανατρέπεται απέναντι τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων χωρίς να δοθεί πέναλτι και στη συνέχεια η συνεχώς αυξανόμενη πίεση και υπεροχή του Απόλλωνα δεν μετουσιώθηκε σε γκολ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Συμελίδης, Ηλιάδης, Τσεμπερίδης (78΄ Βεργώνης), Καλογέρης, Χασομέρης, Μπρίτο.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Χιντζίδης, Μάκος, Κοτσώνης, Τσιάρας, Γροντής (72΄ Τόμιτς), Σαχινίδης (88΄Τσίπρας), Γιαννιτσάνης (51΄ Μιλοσάβλιεφ).