ΑΠΟΛΛΩΝ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 2-1

07Μαρ

Δεύτερη συναπτή νίκη για την ομάδα μας η οποία επικράτησε 2-1 του Πανσερραϊκού, στην Καλαμαριά. Μια επικράτηση που μπορούσε να είναι πολύ πιο άνετη για τον Απόλλωνα, αφού προηγήθηκε 2-0 κι έδειχνε πως θα πετύχει κι άλλα τέρματα, όμως ένα αμυντικό λάθος επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν με συνέπεια η αγώνας να αλλάξει φυσιογνωμία. Εντούτοις η ομάδα μας μπορούσε να σημειώσει περισσότερα γκολ.

Με συνδυαστικό ποδόσφαιρο και πολλές συνεργασίες οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα κυριάρχησαν από την αρχή στον αγώνα κι επεδίωκαν το γρήγορο γκολ, κάτι που πραγματοποιήθηκε στο 11ο λεπτό, αφού νωρίτερα τα σουτ από Συμελίδη και Χασομέρη δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Μετά από ομαδική ενέργεια η μπάλα έφτασε στον Καλογέρη που με διαγώνια πάσα βρήκε τον Μπρίτο, εκείνος άμεσα τον Ηλιάδη κι αυτός στην πρώτη του εμφάνιση σε εντός έδρας αγώνα πλάσαρε στα δίχτυα του Ρίστιτς, ανοίγοντας το σκορ.

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη με αμείωτο ρυθμό “έψαχνε” και το δεύτερο γκολ, οπότε το πέτυχε φυσιολογικά. Ήταν το 24ο λεπτό όταν ο Μπρίτο πέρασε κάθετα τη μπάλα στον Χασομέρη, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 2-0 για τον Απόλλωνα.

Μα έξι λεπτά αργότερα ο Κάκκο εκμεταλλεύτηκε “παιδικό” λάθος της άμυνας, έβγαλε τη σέντρα και ο Γκούρτσας μείωσε το σκορ. Κάπου εκεί η ομάδα μας έδειξε επηρεασμένη από αυτή την απρόσμενη εξέλιξη και ο Πανσερραϊκός, που αναθάρρησε, θέλησε να το εκμεταλλευθεί όταν στο 35ο λεπτό ο Γκούρτσας έκανε την κεφαλιά, ο Λόπες απέκρουσε, ο Παπουτσογιαννόπουλος έκανε νέο σουτ που και πάλι απέκρουσε με το πόδι ο τερματοφύλακάς μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας ξεκίνησε ξανά με ευκαιρία, όταν στο 46’ ο Γεωργιάδης μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και πραγματοποίησε δυνατό διαγώνιο σουτ το οποίο πέρασε μόλις άουτ στην απέναντι γωνία. Ο Απόλλων ήταν πάλι πολύ ανώτερος κι απόλυτος κυρίαρχος και στο 51ο λεπτό, που ο Μπρίτο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σαμαράς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ρίστιτς. Ακολούθησαν φάσεις εκτέλεσης κι άλλες με προϋποθέσεις για γκολ από την πλευρά του Απόλλωνα, χωρίς αποτέλεσμα. Οπότε από ένα σημείο και μετά άρχισε να εμφανίζεται και η κούραση των παικτών μας από το επίπονο ταξίδι του Σαββατοκύριακου και πρωταρχικός στόχος ήταν η διαφύλαξη του 2-1 υπέρ τους. Έτσι χρειάστηκε να επέμβει ο Λόπεθ καθοριστικά τόσο σε σουτ που έκανε, στο 83, ο Παπουτσογιαννόπουλος σε φάση όπου οι φιλοξενούμενοι δεν τήρησαν το fair play (ήταν τραυματισμένος ο Ηλιάδης), όσο και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν Δούμτσιος σέντραρε από δεξιά, ο Λόπεθ δεν βγήκε σωστά, μα τελικά μπλόκαρε την κοντινή κεφαλιά του Κάκκο. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ρίστιτς αποσόβησε το 3-1 σε σουτ του Βλαχομήτρου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Τσεμπερίδης (70′ Βεργώνης), Καλογέρης, Μπρίτο, Συμελίδης, Ηλιάδης (85′ λ.τ. Βλαχομήτρος), Χασομέρης (94′ Λιόνης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Ορφανίδης, Ποζατζίδης, Σιάκκας, Τσελεπίδης, Ναζίμ (62′ Ν’ Νομό), Παπουτσογιαννόπουλος, Κρητικός (32′ Αναστασόπουλος), Κάκκο, Πόζογλου (70′ Δούμτσιος), Γκούρτσας.