ΑΠΟΛΛΩΝ- ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 4-1

28Ιαν

Εκρηκτική εμφάνιση για την ομάδα μας με τέσσερα γκολ κι αρκετές ακόμα ευκαιρίες για να σκοράρει απέναντι στον φιλοξενούμενο Παναιγιάλειο. Ο Απόλλων πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του Αιγίου μείωσε στη μοναδική ευκαιρία που της παρουσιάστηκε και με καθολική υπεροχή στην επανάληψη η ομάδα μας έφτασε σε εύκολη νίκη.

Ανώτερος ο Απόλλων προηγήθηκε φυσιολογικά στο 15ο λεπτό, όταν ο Γεωργιάδης σέντραρε χαμηλά από τα δεξιά και ο Συμελίδης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Αθανασίου. Ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Κυβελίδη και τον Καλογέρη στο 30ο λεπτό και μία επίσης κλασική φάση για γκολ με τον Κυβελίδη στο 36’, όταν αστόχησε σε σουτ από ευνοϊκή θέση. Αλλά στο 42’ ο Κυβελίδης ήταν εκείνος που έκανε το 2-0 με κοντινό σουτ, έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Καλογέρη. Οι φιλοξενούμενοι στο 45’ μείωσαν με τον Σταματή,που πλάσαρε τον Λόπεθ, αφού έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από λάθος του Απόλλωνα στο χώρο της δικής του επίθεσης.

Το δεύτερο 45λεπτο έγινε ακόμα περισσότερο υπόθεση της ομάδας μας και στο 58’ ο Συμελίδης – μετά από εντυπωσιακή ενέργεια κι εναλλαγή της μπάλας- ανατράπηκε από τον Κοντοχρήστο και καταλογίστηκε πέναλτι, απ’ το οποίο ο Μπρίτο διαμόρφωσε το 3-1. Στο 62’ έγινε και το 4-1 με γυριστό σουτ του Μπρίτο.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Τσεμπερίδης, Καπίας (76′ Καλί), Κυβελίδης (70’ Βλαχομήτρος), Λιόνης (67’ Γκουγκούδης), Καλογέρης, Χασομέρης, Σαμαράς.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ ( Πέτρος Δημητρίου): Αθανασίου, Ρέλλας, Σμίλτος, Κοντοχρήστος, Βλάχος, Γκούμας (89′ Τσουρής), Καζναφέρης, Κοκκόρης (83′ Σακελλαρόπουλος), Γαβριηλίδης, Σταματής, Σκαρτσίλας.