ΑΠΟΛΛΩΝ- Ν.Π.Σ. ΒΟΛΟΣ 1-0

24Φεβ

Κομβική, όσο και δίκαιη, νίκη σημείωσε η ομάδα μας απέναντι στον φιλοξενούμενο και πρωτοπόρο Ν.Π.Σ. Βόλου, για την 19η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης επετεύχθη από τον Νίκο Γεωργιάδη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα μας με βασικό προτέρημα τις συνεργασίες των ποδοσφαιριστών μας και την αποφασιστικότητα, σε σημεία που ήταν ακόμη πιο απαραίτητη, έφθασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο.

Ο αγώνας είχε αρκετές φάσεις για γκολ εκατέρωθεν, από τα πρώτα λεπτά, καθώς αρχικά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευθήκαν την διάθεση του Απόλλωνα να επιτίθεται και να ορίζει τον ρυθμό, και παρουσιάζονταν απειλητικοί. Έτσι ενώ στο 9ο λεπτό το δυνατό απευθείας σουτ του Μπρίτο πέρασε άουτ, στο 17΄ ο Γκαλίτσιος αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία. Ο Απόλλων κατόρθωνε να μην επιτρέπει φάσεις εκτέλεσης στους επικίνδυνους επιθετικά αντιπάλους και στην συνέχεια δημιούργησε δικές του φάσεις. Στο 21΄ο Γεωργιάδης σέντραρε προς τον Σουντουρά που πραγματοποίησε κεφαλιά στα χέρια του τερματοφύλακα, ενώ στο 22΄ο Χασομέρης πάσαρε στον Καλαϊτζίδη, οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε εκεί που βρίσκονταν ο Πίτκας. Από σέντρα του Γεωργιάδη στο 37ο λεπτό ο Ολαϊτάν σούταρε χαμηλά, όμως η μπάλα εξοστρακίστηκε στο κάθετο δοκάρι και κύλησε σχεδόν πάνω στην γραμμή τέρματος, στη σημαντικότερη έως τότε στιγμή της ομάδας μας. Ο Βόλος ανταπέδωσε στο 42′ όταν ο Θεοδωρόπουλος εξουδετέρωσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μάτζη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου, έπειτα από συνεργασία πέντε παικτών, πάσα του Πουρτουλίδη και λάθος του Ουνγιαλίδη, ο Γεωργιάδης με δυνατό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ.

Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ανταποδώσουν στις αρχές της επανάληψης είχαν ως αποτέλεσμα δύο κεφαλιές του Ηλιόπουλου, εκ τω οποίων η μία αποκρούστηκε από τον Θεοδωρόπουλο (49΄) και η άλλη πέρασε πάνω από την εστία (50΄). Στο 60ο λεπτό η καθαρή ανατροπή του Ολαϊτάν, μέσα στην περιοχή, διέφυγε της προσοχής του διαιτητή και ο Βόλος είχε κοντινή φάση εκτέλεσης στο 64΄με τον Ηλιόπουλο, αλλά ο Θεοδωρόπουλος είχε καλή θέση.

Στο 70ο λεπτό σε κόρνερ του Πουρτουλίδη, από δεξιά, η κεφαλιά του Σουντουρά ήταν άστοχη και στο επόμενο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες. Αρχικά στο 74΄ο Ντεντάκης δέχθηκε (σωστά) και την δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη του ήταν στο 63΄). Με τον ίδιο τρόπο, δύο σωστές κίτρινες κάρτες, αποβλήθηκε και ο Ουνγιαλίδης στο 80΄, καθώς λίγο πριν (στο 77΄) είχε αντικρίσει την πρώτη κάρτα.

Η ομάδα του Βόλου δεν είχε άλλη επιλογή από το να ρισκάρει και οι ποδοσφαιριστές μας είχαν βασικό μέλημα να διατηρήσουν το 1-0, αφού το δυνατό σουτ από τον Γεωργιάδη στο 81΄έφυγε άουτ. Στο 82΄η επικίνδυνη σέντρα του Μάτζη κόπηκε από τον Γεωργιάδη, στο 82΄ ο Θεοδωρόπουλος εξουδετέρωσε δύσκολα απευθείας κόρνερ του Πίτου Γκαρσία, αλλά και ο Απόλλων μπορούσε να σκοράρει στο 87΄, όταν από μπάσιμο και γύρισμα του Αμαραντίδη ο Σουντουρά σούταρε ψηλά και στο 90΄ όπου από σέντρα του Γεωργιάδη η κεφαλιά του Κυβελίδη κόντραρε σε σώμα αντιπάλου, ενώ κατευθύνονταν στα δίχτυα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σουτ από τον Μάτζη στο 95΄, αλλά ο Θεοδωρόπουλος είχε ξανά καλή θέση και το εξουδετέρωσε.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Πάτας, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Μπρίτο (73΄ Κυβελίδης), Πουρτουλίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Καλαϊτζίδης (91΄Μπάμπης), Ολαϊτάν (90΄ Τσουμάνης).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Πίτκας, Ντεντάκης, Δόρης, Γκαλίτσιος (69΄ Κοκκορης), Καμπαγέρο (57΄ Πίσπας), Μάτζης, Πίτου, Ηλιόπουλος, Πέντα (61΄Φράγκος), Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης.