ΑΠΟΛΛΩΝ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ 3-0

06Μαρ

Ευρεία όσο και δίκαιη νίκη σημείωσε ο Απόλλων με αντίπαλο τον φιλοξενούμενο Ηρόδοτο, αφού το 3-0 αντικατοπτρίζει κατά πολύ την αγωνιστική διαφορά των δύο αντιπάλων. Η ομάδα μας δεν παρουσίασε σε όλο το διάστημα του αγώνα την ποιότητα που διαθέτει, ωστόσο αυτή της η εμφάνιση αποδείχθηκε αρκετή για μια άνετη κι εύκολη επικράτηση.

Οι ποδοσφαιριστές μας θέλησαν από την αρχή να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, το πέτυχαν, μα παράλληλα στο πρώτο διάστημα έγιναν επιπόλαια λάθη που αφενός ανέκοψαν επιθέσεις με σοβαρές προϋποθέσεις, αφετέρου επέτρεψαν στους αντιπάλους να απειλήσουν την εστία του Θεοδωρόπουλου. Μάλιστα στο 6ο λεπτό ο τερματοφύλακας της ομάδας μας εξουδετέρωσε δυνατό σουτ από τον Ηλιάδη, σε αντεπίθεση της ομάδας του Ηρακλείου, ενώ ο Ηρόδοτος κατέγραψε επίσης και μια επικίνδυνη κεφαλιά του Ανδρέου στο 9ο λεπτό.

Από εκεί και μετά ο Απόλλων ήταν κυρίαρχος και ενίοτε καταιγιστικός. Κι αφού στο 19΄ο Ολαϊτάν έκλεψε τη μπάλα, πλάσαρε από μακριά και ήταν ελάχιστα άστοχος, στο 23ο λεπτό άνοιξε το σκορ: ο Γεωργιάδης είχε σεντράρει από δεξιά, ο Ξενοδόχοφ απέκρουσε και ο Ολαϊτάν με “ζυγισμένο” σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Άλλη μία έξοχη σέντρα του Γεωργιάδη στο 38΄ δημιούργησε το 2-0 από κοντινή κεφαλιά του Κυβελίδη κι αφού προηγήθηκε κεφαλιά του Χασομέρη που είχε εξουδετερώσει την αμυντική ισορροπία των φιλοξενούμενων.

Με το σαφές προβάδισμα του Απόλλωνα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και διαφαίνονταν η διάθεση της ομάδας μας να πετύχει ένα ακόμη γκολ. Στο 46΄η σέντρα σουτ από τον ασταμάτητο Γεωργιάδη έφυγε λίγο άουτ, στο 48΄τα κοντινά σουτ των Καλαϊτζίδη και Ολαϊτάν εξοστρακίστηκαν σε σώματα αμυνομένων και στο 53΄ οι ¨κοκκινόμαυροι” απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Κασαπάκη, με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Απόλλων συνέχισε επιθετικά και πλησίασε το τρίτο γκολ με συρτό κοντινό σουτ του Λουφάκη (62΄) και στο 69ο λεπτό (έπειτα από σέντρα του Γεωργιάδη) με αλλεπάλληλα αναποτελεσματικά σουτ από πολύ κοντά των Ολαϊτάν, Κυβελίδη, Χασομέρη.

Ο Ηρόδοτος είχε την ευκαιρία του στο 71΄, όταν ο Θεοδωρόπουλος ήταν σε ετοιμότητα κι εξουδετέρωσε κοντινό σουτ του Κονέ, ενώ στο 73΄από σέντρα του Χασομέρη ο Ολαϊτάν είχε ξανά άστοχο σουτ και ο ίδιος ποδοσφαιριστής από πολύ πλάγια και δύσκολη θέση στο 85΄δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά. Όμως ήταν ο Ολαϊτάν στο 89΄, που έκανε την έξοχη εναλλαγή της μπάλας με τον Δημητριάδη κι αυτός με ψύχραιμο ψηλοκρεμαστό πλασέ πέτυχε το τρίτο τέρμα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η επανεμφάνιση του αρχηγού του Απόλλωνα, Δημήτρη Σαμαρά, μετά από δύο περίπου μήνες λόγω τραυματισμού.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Πουρτουλίδης, Λουφάκης (68΄ Δημητριάδης), Κυβελίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (59′ Μπάμπης), Ολαϊτάν.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Ξενοδόχοφ (46΄λ.τ. Τσιλιγγίρης), Γραικός, Ανδρέου, Αργκιλέσι (68΄ Ζαμπορόφσκι), Ηλιάδης, Παπαγγελής, Νύκταρης, Χατζηλιάδης (58΄ Κονέ), Μπαρέτας, Κασαπάκης, Μουκίδης.