ΑΠΟΛΛΩΝ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 3-0

11Φεβ

Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλων και το πέτυχε με ευρύ σκορ σε συνδυασμό με εντυπωσιακή αγωνιστική παρουσία, κερδίζοντας 3-0 τον Εργοτέλη. Η επικράτηση αυτή πρόσθεσε τρεις ακόμα βαθμούς που τον φέρνουν στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ η απόδοση δημιουργεί προσδοκίες για ακόμη καλύτερη συνέχεια.

Παρά τον γνωστό κακό αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα “επιστράτευσαν” τον καλό τους εαυτό και εφαρμόζοντας με διάθεση και ενέργεια το τακτικό πλάνο καθήλωσαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχονταν συνεχείς κινδύνους για την εστία τους χωρίς να δύνανται να δημιουργήσουν επιθετικά.

Η ομαδική δουλειά στο τερέν δημιούργησε την πρώτη καλή φάση εκτέλεσης στο στο 5ο λεπτό, κατά την οποία από σέντρα του Γεωργιάδη στην δεξιά πτέρυγα, ο Χασομέρης πραγματοποίησε γυριστό σουτ που πέρασε άουτ. Στο 15΄η υπό πίεση κεφαλιά του Πάτα ήταν άστοχη και στο 18′ από σέντρα του Αμαραντίδη η γυριστή κεφαλιά του Σουντουρά έφυγε πάνω απ’ την εστία. Το πρώτο γκολ της ομάδας μας σημειώθηκε στο 30ο λεπτό, με κτύπημα πέναλτι του Ολαϊτάν, καθώς το είχε κερδίσει ο ίδιος σε καταφανέστατο σπρώξιμο αντιπάλου, μετά από σέντρα του Γεωργιάδη.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου η έξοχη συνεργασία – πλαγιοκόπηση από Γεωργιάδη και Ολαϊτάν, κόπηκε από τον Μαζουλουξή πριν η μπάλα φτάσει στον αμαρκάριστο Χασομέρη, στα όρια της μικρής περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων συνέχισε να είναι κυρίαρχος και στο 57ο λεπτό σε εντυπωσιακή και γρήγορη συνεργασία ο Μπρίτο από τα δεξιά έδωσε στον Χασομέρη, αυτός έκανε έξοχη συρτή σέντρα ακριβείας, ανάμεσα σε αντιπάλους και βρήκε τον Κυβελίδη ο οποίος σούταρε απ’ ευθείας, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα. Το 2-0 έδινε μεγαλύτερη άνεση κι ο Απόλλων συνέχισε να είναι σοβαρός αμυντικά και εντυπωσιακός επιθετικά. Μάλιστα στο 72ο λεπτό ο Εργοτέλης έμεινε με δέκα παίκτες, διότι ο Κοιλιάρας σταμάτησε με το χέρι – ως έσχατη επιλογή- την επίθεση που εκδηλώνονταν από τον Κυβελίδη και αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, έχοντας πάρει την πρώτη στο 36΄για βίαιο μαρκάρισμα.

Η επιθετική αγωνιστική φιλοσοφία του Απόλλωνα έφερε σε θέση για σουτ τον Μπρίτο, από το ύψος της περιοχής στο 74ο λεπτό, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κατσιμήτρου. Στο 83ο λεπτό σημειώθηκε το τρίτο γκολ, σε φάση όπου ο Αμαραντίδης έκλεψε τη μπάλα από τα αριστερά, έκανε συστημένη μπαλιά στον Σουντουρά κι αυτός σκόραρε με δυνατό σουτ, μέσα από την περιοχή. Τελευταία όμορφη φάση του αγώνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με ομαδική ενέργεια τεσσάρων παικτών μας, που κατέληξε σε σουτ του Μπρίτο πάνω στον τερματοφύλακα.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Πάτας, Σουντουρά (85΄ Δημητριάδης), Γεωργιάδης, Μπρίτο, Πουρτουλίδης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Καλαϊτζίδης (74΄ Μπάμπης, Βλάχος, Ολαϊτάν (49΄λ.τ. Κυβελίδης)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Λαμπάκης (65΄ Μπουτσάκης), Οικονόμου, Μαζουλουξής (46΄Ροβίθης), Μπάτζιος, Μπρους, Κοιλιάρας, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Ιατρούδης, Καπνίδης (61΄ Κουατένγκ)