ΑΠΟΛΛΩΝ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1-1

04Απρ

Παρότι προηγήθηκε η ομάδα μας δεν σιγούρεψε τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ όταν δημιούργησε ευκαιρίες να το πετύχει και ο Εργοτέλης, που ήταν επικίνδυνος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, μπόρεσε να ισοφαρίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Απόλλωνας δημιούργησε την πρώτη καλή του φάση στο 10ο λεπτό, όταν ο Γεωργιάδης έκανε την σέντρα από δεξιά κι ο Χασομέρης βρήκε τη μπάλα στην κίνηση, αλλά ο Κατσιμήτρος απέκρουσε εξ επαφής. Το 1-0 διαμορφώθηκε στο 17ο λεπτό, σε φάση που ο Γεωργιάδης σέντραρε και ο Χασομέρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι “πήραν μέτρα” στη συνέχεια, κέρδιζαν πολλά φάουλ σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, ενώ ο Απόλλων παρά την κατοχή μπάλας την έχανε… μονίμως χωρίς να υποδεικνύεται παράβαση των παικτών του Εργοτέλη. Πάντως στο 30ο λεπτό ο Κάιπερς επιχείρησε άστοχο ανάποδο ψαλίδι, ενώ στο 44’ οι φιλοξενούμενοι απειλήθηκαν με αυτογκόλ απο τον Πατά, όταν θέλησε να γυρίσει τη μπάλα στον Κατσιμήτρο κι αυτή κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων πήρε για τα καλά την εδαφική υπεροχή, αφού αρχικά, στο 48ο λεπτό, ο Κάιπερς με σουτ έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Στο 50΄ αργότερα ο Συμελίδης σούταρε, και ο Κατσιμήτρος απέκρουσε και στο 62ο λεπτό, μετά από έξοχη συνεργασία, ο Αμαραντίδης γύρισε στον Συμελίδη, που από το ύψος του πέναλτι σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα

Στο 74′ οι φιλοξενούμενοι, που στο μεταξύ γίνονταν πιο επιθετικοί κερδίζοντας ξανά δυσανάλογα πολλά φάουλ, είχαν ευκαιρία με τον Κάιπερς, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ και εννέα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με πλασέ διαμόρφωσε το 1-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Βεργώνης, Καλογέρης (46΄Τσεμπερίδης), Ηλιάδης (73΄Βλαχομήτρος), Χασομέρης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Σταματάκος (90’ Ιατρούδης), Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (90’ Μανουσάκης), Σταμόπουλος, Μπουρσέλης, Πατάς, Κάιπερς, Εφορντ (73’ Βογιατζής)