ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΠ. ΛΑΡΙΣΑΣ 1-0

16Μαΐ

Καλή εμφάνιση για την ομάδα μας η οποία συνοδεύθηκε και με νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας, αν και το τελικό 1-0 φαντάζει πολύ “φτωχό” βάσει της αγωνιστικής εικόνας και των πολλών ευκαιριών των γηπεδούχων.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ ορμητικό για τους ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Καλαϊτζίδη, που στο 8ο λεπτό απείλησαν με σουτ του Βλαχομήτρου από πλάγια το οποίο απέκρουσε ο Λαμπίρης και στην συνέχεια της φάσης ο Βεργώνης με νέο σουτ αστόχησε. Στο 13΄, όμως, άνοιξαν το σκορ όταν η εξαιρετική ενέργεια του Γκουγκούδη από δεξιά είχε ως αποδέκτη τον Χασομέρη κι αυτός με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα ψηλά στα δίχτυα.

Στο 18ο λεπτό φάνηκε να υπάρχει πέναλτι σε ανατροπή του Βλαχομήτρου από τον Χαραλαμπόπουλο, αλλά δεν καταλογίστηκε παράβαση και ο Απόλλωνας Πόντου εξακολούθησε να είναι καταιγιστικός καθηλώνοντας την ομάδα της Θεσσαλίας. Στο 22ο λεπτό σε φάουλ του Μπρίτο απέκρουσε ο Λαμπίρης και στο 24ο το σουτ του Βλαχομήτρου έφυγε άουτ. Στο 41′ σουτ του Μπρίτο από το ύψος της περιοχής, πέρασε ελάχιστα έξω απ’ τη εστία και στο 43΄ ο Λαμπίρης απέκρουσε σουτ που επιχείρησε ο Χασομέρης από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν και πάλι καλός, εκτός από ένα διάστημα πριν τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι φάσεις εκτέλεσης δεν ήταν τόσο συχνές για την ομάδα μας, που στο 68ο λεπτό είχε ευκαιρία όταν ο Χασομέρης πραγματοποίησε γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι και Μπρίτο δεν μπόρεσε να σουτάρει. Στο 81ο λεπτό πάλι ο Χασομέρης έκανε το σουτ από πλάγια και το εξουδετέρωσε ο Λαμπίρης, ενώ στο 85΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής μας σέρβιρε γκολ στον Βλαχομήτρο, όμως αυτός νικήθηκε από τον Λαμπίρη και στην επαναφορά ο Χασομέρης αστόχησε σε δύσκολο σουτ.

Κι ενώ σε όλο τον αγώνα οι γηπεδούχοι σπαταλούσαν ευκαιρίες, είτε δεν πραγματοποιούσαν την κατάλληλη τελική πάσα, στο 90ο λεπτό ο Απόλλων Λάρισας απείλησε σοβαρά όταν ο Αγροδήμος πλάσαρε τον Καλογεράκη κι αυτός απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Λιόνης, Γκουγκούδης, Τσεμπερίδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Βλαχομήτρος (87’ Ηλιάδης), Βεργώνης, Καλαϊτζίδης (75’ Δόρης), Χασομέρης (89’ Κυβελίδης), Σαμαράς

ΑΠ. ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Λαμπίρης, Χαραλαμπόπουλος, Δημολιός, Σουλιώτης, Ανδρέου, Αγρόδημος, Συράκος, Κακάμης, Γαρυφαλόπουλος (60΄Λουκάς), Λίταινας, Καμπέρης (70’ Τσιάτας)