ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 1-3

05Μαΐ

Δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με τον ιδανικότερο τρόπο η ομάδα μας τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Football League, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 από τον φιλοξενούμενο ΑΟΧ Κισσαμικό. Παρά το γεγονός αυτό, το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων μας προς τους ποδοσφαιριστές και το προπονητικό team κατέδειξε πως η σεζόν θεωρείται απ’ όλους εξαιρετικά επιτυχημένη.

Ο Απόλλων δημιούργησε καλές προϋποθέσεις στο πρώτο ημίχρονο, καθώς παρά τις σημαντικές απουσίες του ήταν ανώτερος  και προηγήθηκε στο σκορ με κεφαλιά του Κυβελίδη, έπειτα από σέντρα του Τσουμάνη, στο 20ο λεπτό. Ο ΑΟΧ Κισσαμικός είχε δύο φάσεις για την ισοφάριση στο 32΄με τον Καραγιάννη και στο 40΄με τον Σάλιακα και η ομάδα μας έφτασε πολύ κοντά σε προβάδισμα δύο γκολ, όταν στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Μπρίτο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Βλάχος στην κοντινή κεφαλιά νικήθηκε από τον Δασκαλάκη.

Στο δεύτερο 45λεπτο  η εικόνα του ματς άλλαξε. Σε αυτό συνέβαλε ότι πολύ νωρίς, στο 48ο λεπτό, ισοφάρισε ο Κουσκουνάς με κοντινό σουτ και ο Αρναρέλλης διαμόρφωσε το 1-2 στο 60ο λεπτό. Ο Απόλλων επιχείρησε να ισοφαρίσει αλλά στο 63΄το σουτ του Χασομέρη, στο 65΄η κοντινή κεφαλιά του Μπρίτο και στο 69΄ η πολύ επικίνδυνη κεφαλιά του Σουντουρά δεν έφεραν το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το τρίτο τους τέρμα  στο 86΄με τον Γκίνη και το άξιζαν, αφού νωρίτερα είχαν κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρουν.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Σουντουρά (78΄Λουφάκης), Μπρίτο, Τσουμάνης (78΄ Δαλιανόπουλος), Κυβελιδης, Καλογέρης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Μπάμπης (72΄Καλαϊτζίδης), Βλάχος.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Δασκαλάκης, Αρναούτογλου, Ζιούλης (75΄Γκίνη), Kαραγεώργης, Σαλιάκας, Τόλι, Σεληνιωτάκης, Βρεττός (86΄Κεχαγιάς), Καραγιάννης (46΄Αρναρέλλης), Κάσσος, Κουσκουνάς.