ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 0-1

31Ιαν

Ήττα που την απομακρύνει πολύ απ’ το στόχο της γνώρισε σήμερα η ομάδα μας στην έδρα της κόντρα τον ΑΟΧ Κισσαμικό. Βέβαια αυτό το 0-1 δεν αποτυπώνει σε καμία περίπτωση την φυσιογνωμία του αγώνα, στον οποίο ο Απόλλων, πέρα από την εδαφική υπεροχή και τα συντριπτικά ποσοστά κατοχής μπάλας, δημιούργησε και δεν αξιοποίησε συνεχείς φάσεις εκτέλεσης πολλές εκ των οποίων συνιστούσαν κλασικές ευκαιρίες. Απείλησε απ’ τα πλάγια, απ’ τον άξονα, με σουτ από μέση απόσταση και με στατικές φάσεις, αλλά δεν σκόραρε. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν τρεις φορές στην διάρκεια ενός δεκαλέπτου να εκμεταλλευτούν αβίαστα λάθη και αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων και σε μια απ’ αυτές σημείωσαν το γκολ.

Ο Απόλλων είχε αρχικά ένα εξαιρετικό 35λεπτο, αλλά και συνολικά ένα πρώτο ημίχρονο που κυριάρχησε ολοκληρωτικά, αντιμετωπίζοντας την τακτική του αντιπάλου να αμύνεται με εννέα παίκτες στο 1/3 του γηπέδου κι έναν να κινείται πίσω απ’ τη μεσαία γραμμή. Παρά τους ελάχιστους χώρους που υπήρχαν στο 7ο λεπτό ο Συμελίδης μετά από ατομική ενέργεια σούταρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω, αφού βρήκε σε αμυντικό ο οποίος ουσιαστικά αποσόβησε το γκολ. Ακολούθησε στο 36ο λεπτό σουτ από τον Λιόνη που ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ Κισσαμικού εξουδετέρωσε και στο 42΄ ο Καλογέρης σούταρε με εξαιρετικές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα βρήκε σώμα αμυνόμενου κι έφυγε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε να “υπηρετεί” το αγωνιστικό της πλάνο, με συνεργασίες και δουλεμένους τρόπους οργανωμένης επίθεσης, όμως στο 48ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σε αντεπίθεση είχαν επικίνδυνη φάση με σουτ του Ξυδά. Ο Απόλλων συνέχισε να επιτίθεται απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα και στο 51΄ ο Μπρίτο επιχείρησε μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ, που ο Λαζαρίδης εξουδετέρωσε πολύ δύσκολα. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κράτησε όρθια την ομάδα του και δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μπρίτο βρήκε ακαριαία τον Χασομέρη, του οποίου την προβολή απέκρουσε.

Η πίεση του Απόλλωνα ήταν συνεχής, μα στο 55΄ κι ενώ ο Γεωργιάδης από θέση για γκολ μέσα στην περιοχή έπιασε “αέρα” – η μπάλα αναπήδησε πριν φτάσει στο πόδι του- από αμυντική ολιγωρία βγήκε αντεπίθεση του ΑΟΧ Κισσαμικού που κατέληξε σε σουτ από τον Αποστολίδη, το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Τρίτη και… φαρμακερή στο 62ο λεπτό όπου σε νέα αντεπίθεση ο Ξυδάς ξέφυγε και πλάσαρε τον Λόπεθ, ο τερματοφύλακάς μας απέκρουσε, όμως η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Ξυδά και κατέληξε στα δίχτυα!

Με το 0-1 εις βάρος τους οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα δεν “κατέθεσαν τα όπλα” και δημιουργούσαν φάσεις εκτέλεσης περιορίζοντας τους αντιπάλους σε ακόμα πιο παθητικό ρόλο στο 1/4 του γηπέδου. Σημαντικότερες φάσεις στο 79ο λεπτό, όταν ο Βλαχομήτρος έστρωσε στον Συμελίδη κι αυτός από κοντινή απόσταση σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία δεν βρήκε σωστά τη μπάλα σε ανεπανάληπτη ευκαιρία για γκολ, ενώ στο 86′ ο Μπρίτο είχε δοκάρι σε γυριστό σουτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Τσεμπερίδης (64΄λ.τ. Βλαχομήτρος), Λιόνης, Καλογέρης (83΄Κυβελίδης), Χασομέρης, Σαμαράς.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Αρναούτογλου, Μαρκόπουλος, Παντελάκης, Τόλι, Ζιούλης, Σεληνιωτάκης, Γκίνι, Αποστολίδης (75΄Βρεττός), Ξυδάς (83΄Φουάσης), Λέο (89΄Νικόλτσης).