ΑΠΟΛΛΩΝ- ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 2-0

18Μαρ

Άλλη μία μεστή και σοβαρή εμφάνιση οδήγησε την ομάδα μας σε επιτυχημένο αποτέλεσμα, καθώς επιβλήθηκε εύκολα 2-0 του Αιγινιακού χωρίς να αφήσει περιθώρια στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία του Λόπεθ.

Ο Απόλλων είχε αρκετά εντυπωσιακά διαστήματα με ποδόσφαιρο συνεργασίων, που χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους. Παρότι ο αγωνιστικός χώρος δεν προσφέρονταν – λόγω της βροχόπτωσης που προηγήθηκε- για το ποδόσφαιρο το οποίο επιδιώκει να αποδίδει η ομάδα μας, οι ποδοσφαιριστές το κατάφεραν σε εξαιρετικό βαθμό. Ξεκίνησαν το ματς με πολλή ενέργεια και διάθεση και δημιουργούσαν προϋποθέσεις για γκολ, με συνέπεια η προσπάθειά τους να καρποφορήσει στο 5ο λεπτό, όταν Γεωργιάδης έκανε σέντρα, οι αμυνόμενοι απέκρουσαν και ο Μπρίτο με δύσκολο σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το έβδομο προσωπικό του τέρμα. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπρίτο δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά (μπλόκαρε ο Τόλιος) κι ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με κοντινά σουτ του Καλογέρη: στο 29ο λεπτό το απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τόλιος σε κόρνερ και στο 31ο έφυγε άουτ.

Ο Απόλλων που ήθελε το δεύτερο γκολ για περισσότερη ασφάλεια είχε στο 48ο λεπτό διαγώνιο σουτ από τον Μπρίτο, άουτ, και το πέτυχε στο 52ο. Ο Ηλιάδης έκανε τη σέντρα και ο Χασομέρης με κοντινό πλασέ πρόλαβε τους αμυνόμενους σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας μας. Η συνέχεια ήταν πλέον ακόμα πιο εύκολη κι ο Απόλλων διαχειρίζονταν το σκορ με όμορφες ενέργειες επιθετικά, ενώ στο 88ο λεπτό ο Λιόνης μετά από κούρσα βρέθηκε σε πλάγιο τετ-α-τετ με τον Τόλιο κι αυτός απέκρουσε θεαματικά στην κλειστή του γωνία.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί (65΄Καπίας), Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Καλογέρης, Τσεμπερίδης (65΄Βεργώνης), Χασομέρης, Ηλιάδης, Μπρίτο (79΄Λιόνης).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Βλάχος, Πετρούσης, Λιόλιος, Τοπαλίδης (66΄Κούστα), Γκατσολάρι, Πέριτς (46΄Χότζιτς), Αντωνιάδης (58΄Τσολακίδης), Ζούρκος, Παπαδόπουλος, Σοφιάνης.