ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ 0-1

30Ιαν

Σταμάτησαν τα διαδοχικά καλά αποτελέσματα για τον Απόλλωνα, καθώς ηττήθηκε 0-1 από τον Αήττητο Σπάτων, στα πλαίσια του εξ αναβολής εντός έδρας αγώνα της 11ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Καθοριστικό ρόλο διαδραμάτισε ο λασπώδης αγωνιστικός χώρος – λόγω της έντονης βροχής που προηγήθηκε- που μετατράπηκε κυριολεκτικά σε βούρκο, με συνέπεια να μην επιτρέπει στον Απόλλωνα να αποδώσει σε συνεχή ρυθμό το ποιοτικό ποδόσφαιρο που μπορεί. Ωστόσο, παρά τις σημαντικότατες απουσίες στην άμυνα η ομάδα μας δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει, δεν σκόραρε, αντίθετα στη μία από τις δύο φάσεις τους οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ.

Από τα πρώτα πέντε κιόλας λεπτά ο Αήττητος έδειξε τις προθέσεις του να ανακόπτει τον ρυθμό του αγώνα με αναχρονιστικές πρακτικές και τις… ξάπλες ωςβασική επιλογή της τακτικής του, κάτι που όσο περνούσε η ώρα κλιμακώνονταν. Πολύτιμοι σύμμαχοι στα “πλάνα” των φιλοξενούμενων, στάθηκαν, βέβαια, η ανοχή στις μεθόδους τους και ο αγωνιστικός χώρος. Ο Απόλλων ατύχησε στο 11ο λεπτό, όταν δεν σκόραρε ώστε να τεθεί η αναμέτρηση σε άλλα δεδομένα. Στην φάση αυτή ο Κυβελίδης έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά άνοιξε λίγο παραπάνω το κοντρόλ, ο τερματοφύλακας Τσέλιος πρόλαβε κι έκλεισε μεγάλο χώρο προς την εστία και το πλασέ πέρασε σύριζα έξω από το αριστερό δοκάρι του. Στο 20 λεπτό η δυνατή καρφωτή κεφαλιά του Σουντουρά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη, ήταν ελάχιστα άστοχη. Στο 36΄ο Τσέλιος απέκρουσε θεαματικά σουτ του Χασομέρη μέσα από την περιοχή και στην συνέχεια η απόλυτη υπεροχή του Απόλλωνα δεν έφερε κάποια πολύ σημαντική φάση εκτέλεσης.

Ο Αήττητος έγινε απειλητικός στο 50ο λεπτό, όμως ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε το σουτ από τον Ταμπάκη και στο επόμενο λεπτό ο Λύρας σούταρε, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε, ο Ταμπάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ. Στο 58΄ ο Λύρας απέφυγε έξοχα τον Γεωργιάδη και με ψύχραιμο κοντινό συρτό σουτ πέτυχε το γκολ του Αήττητου.

Η μεγάλη ευκαιρία της ομάδας μας να ισοφαρίσει και να έχει χρόνο για κάτι ακόμα καλύτερο χάθηκε στο 71ο λεπτό, όταν ο Γεωργιάδης σέντραρε από τα δεξιά, ο Κυβελίδης βρέθηκε μόνος κι από κοντά σούταρε εκεί που βρίσκονταν ο Τσέλιος. Στο 73΄η μπάλα ήταν μια “ανάσα” από τα δίχτυα, μα μέσα σε όμιλο αντιπάλων ο Μπρίτο δεν κατάφερε να την στείλει στην εστία και στο 77΄ο Χασομέρης πλάσαρε σωστά, όμως ο Τσέλιος εξουδετέρωσε το πλασέ. Η ισοφάριση δεν πραγματοποιήθηκε ούτε στο 91ο λεπτό, όταν διαδοχικά οι Χασομέρης και Σουντουρά δεν μπόρεσαν να σουτάρουν εν μέσω αντιπάλων…

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Πάτας, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Πουρτουλίδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης (83΄ Λουφάκης), Χασομέρης, Βλάχος, Ολαϊτάν.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Πέτρος Δημητρίου): Τσέλιος, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Αφράτης, Aμπάρα, Λάμπρου, Κασνέτσι, Σταματάκης, Ταμπάκης (88΄ Κατσέρης), Χατζηιωαννίδης, Λύρας (72΄ Πλαβούκος – 89΄Τσαλάκος).