ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ 0-1

17Φεβ

Άλλη μία σημαντική νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας και μάλιστα εκτός έδρας, στα Τρίκαλα που “διψούσαν” για τους βαθμούς, με σκορ 0-1 και με αγωνιστική ανωτερότητα έναντι των γηπεδούχων. Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα των Τρικάλων δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις για γκολ, λόγω της αξιόλογης αμυντικής λειτουργίας της ομάδας μας, η οποία κατάφερνε ταυτόχρονα να ξεπερνά τις δυσκολίες του κακού αγωνιστικού χώρου και να φτάνει σε φάσεις εκτέλεσης.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον αγώνα, όμως μετά το πρώτο 15λεπτο ο Απόλλων έδειξε την εμφανή του υπεροχή κι έλεγχε αυτός τον ρυθμό, δημιουργώντας φάσεις στη εστία του Ταΐρη. Στο 21ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο ανάγκασε τον Ταΐρη να αποκρούσει σε κόρνερ, στο 24ο από σέντρα του Γεωργιάδη η κεφαλιά του Ολαϊτάν εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα των Τρικάλων και ένα ακόμα σουτ από τον Ολαϊτάν, στο 30΄, πέρασε έξω από την εστία.

Ο ΑΟΤ συνέχισε να μην καταφέρνει να απειλεί και στην επανάληψη, όπου ο Απόλλων μπόρεσε να φτάσει στο γκολ, το οποίο του έδωσε και τη νίκη. Συγκεκριμένα στο 81ο λεπτό ο Πουρτουλίδης εκτέλεσε το φάουλ και ο Αμαραντίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, το οποίο δεν άλλαξε έως τη λήξη του αγώνα, καθώς στο 90΄ο Ταΐρης πρόλαβε τον νεοεισελθόντα Κυβελίδη πριν πετύχει και δεύτερο τέρμα για την ομάδα μας.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Μίλος Κόστιτς): Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Ντιαλό, Γκότοβος, Άντρονικ, Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης (20΄ λ.τ. Καπός), Μαρκόφσκι, Γουέρε (78΄ Γκουγκούδης), Σισέ (60΄Υψηλός).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Πάτας, Βλάχος, Καλαϊτζίδης (89΄ Μπάμπης), Πουρτουλίδης (83΄ Καλογέρης), Σουντουρά (85΄ Κυβελίδης), Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν.