ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 0-2

11Μαρ

Με πλήρη υπεροχή και έλεγχο του αγώνα σε όλη την διάρκειά του ο Απόλλων πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αναγέννησης, όπου σημείωσε δύο γκολ και δεν κινδύνεψε η εστία του σε καμία επίθεση των γηπεδούχων.

Η ομάδα μας είχε επίσης  να αντιμετωπίσει έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο ο οποίος αποτελεί τροχοπέδη στον τρόπο που επιδιώκει να αγωνίζεται, ωστόσο παρουσιάστηκε προετοιμασμένη και κυρίως αποφασιστική. Μετά το πρώτο τρίλεπτο φαίνονταν ότι πλησιάζει στο γκολ κι αφού στο 5ο λεπτό ο διαιτητής δεν είδε το χτύπημα στο πρόσωπο του Ηλιάδη καθώς μπήκε με τη μπάλα στην περιοχή, στο 9ο λεπτό η εξόφθαλμη ανατροπή του Σουντουρά στον Συμελίδη καταλογίστηκε πέναλτι και ο Μπρίτο με περίτεχνη εκτέλεση άνοιξε το σκορ. Στο 25ο λεπτό ο Συμελίδης αξιοποίησε την ομαδική συνεργασία και με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το 0-2 για τον Απόλλωνα. Το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις μεταξύ 35΄και 40΄όταν ο Ηλιάδης βρέθηκε σε  φάσεις εκτέλεσης χωρίς τελικά να πετύχει το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων είχε ξανά προϋποθέσεις να σκοράρει και παράλληλα δεν κινδύνευσε αμυντικά, αφού οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης συχνά περιορίζονταν να παρακολουθούν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι από την πλευρά τους επεδίωκαν να διατηρήσουν το 0-2 και παράλληλα να αποφύγουν τυχόν τραυματισμούς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ  (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Μπούσδρας, Ρουσσάκης, Σταματάκης, Σουντουρά, Μπιτέλης (53’ Καραγιάννης), Πλαβούκος (39’ Χαντζάρας), Κονέ (81’ Ντάγκρας), Τζέκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Συμελίδης, Ηλιάδης (77’ Λιόνης), Τσεμπερίδης (65΄Βεργώνης, Καλογέρης, Χασομέρης (90′ Βλαχομήτρος), Σαμαράς.