ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 2-2

01Δεκ

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ήταν πίσω στο σκορ, ο Απόλλων παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος στην επανάληψη του εκτός έδρας αγώνα με τον Αιγινιακό,  χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτάσει στη νίκη που άξιζε και μετά το τελικό 2-2 πήρε μόνο τον ένα βαθμό.

Στο πρώτο ημίχρονο , όπου η ομάδα μας έκανε και δύο αναγκαστικές αλλαγές, οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 18ο λεπτό  με τον Δούμτσιο. Ο Απόλλων πίεσε ασφυκτικά τον Αιγινιακό στο δεύτερο ημίχρονο και στο 56ο λεπτό πέτυχε  την ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πορτουλίδη, που καταλογίστηκε σε καταφανέστατο χέρι του Λάσκαρη. Η  ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη υπερείχε και επιδίωκε το δεύτερο τέρμα, εντούτοις κόντρα στην ροή του αγώνα έγινε το 2-1 στο 67΄με κεφαλιά του Δούμτσιου.

Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα μας επικράτησε καθολικά και στο 74΄,  που  ο Πορτουλίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο  Μαρκόφσκι απέκρουσε με το χέρι οπότε υποδείχθηκε   πέναλτι και ο Πορτουλίδης ισοφάρισε ξανά. Έως την λήξη του αγώνα ο Απόλλων έφτανε σε φάσεις εκτέλεσης και δημιούργησε μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, με σπουδαιότερες  του Κυβελίδη (83΄),  του Δαλιανόπουλου  (85΄)  και του Σουντουρά  (87΄).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος (63΄ Ορφανίδης), Τοπαλίδης, Πετρούσης, Στάνιτς, Λάσκαρης, Πολύζος, Μαρκόβσκι, Παπαδόπουλος, Πέριτς (78΄ Πιαστόπουλος), Δούμτζιος (83΄ Ζανάκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Θεολόγου (27΄λ.τ. Δαλιανόπουλος), Σαμαράς, Σπόλιαριτς, Πορτουλίδης, Δημητριάδης (35΄λ.τ.  Κύρκου), Καλαϊτζίδης, Σουντουρά, Κυβελίδης.